Nincs termék a kosárban!
Pécs szabad királyi város 1918. november 15-től 1921. augusztus 20-ig az Antant képviseletében szerb katonai megszállás alá került. A megszállás évei alatt Pécs az anyaországtól politikailag és gazdaságilag elszigetelődött. De pénzügyileg még az SHS államtól, sőt a vármegye déli részétől is elszigetelték. Pécsett a felszabadulásig az SHS királyság által, egyszer bélyegzett osztrák-magyar korona bankjegyei maradtak a törvényes fizetési eszközök, a többi területen a koronákat másodszor is bélyegezték, átcserélték dinárra. Az így létrejött súlyos és állandó pénzhiány vezetett oda, hogy a város a helyi pénzintézetek közreműködésével, szükségpénzek kibocsátásával kísérelte meg elsősorban a városgazdálkodást és a helyi gazdaságot az összeomlástól megmenteni.
Az ekkor kibocsátott szükségpénzek érdekessége, hogy a tanácsiilési iratokon kívül, valamennyi városi pénzjegy nyomtatásáról is megmaradtak a korabeli jegyzőkönyvek. Ez a szükségpénzek történetében a szokásostól eltérő lehetőséget biztosít a pénzkiadások részletesebb megismerésére.
A korabeli nagyszámú és különböző érdekeltségű helyi lap elegendő segítséget nyújt az itteni pénzjegyek kiadásának és forgalmának, megismeréséhez.
Végül páratlan lehetőséget jelentett a feldolgozáshoz a városi múzeumban összegyűjtött helyi pénzhelyettesítő kiadványok gazdag választéka, különböző pénztervekből, nyomólemezekből, próbanyomatokból és a ténylegesen forgalomba bocsátott pénzekből.
Mindezek segítségével sikerült összeállítani a Pécs városában forgalomba hozott városi szükségpénzek történetét, amelynek főbb címletei voltak: 10, 20, 50 és 100 korona, 1 és 2 korona, 10, 20 és 50 fillér. Illetőleg ezek változatai valamint a különböző helyi magánkiadások.
Oldalszám: 338
Kiadási év: 2008