Nincs termék a kosárban!
Hazánkban a testamentumok közzétételével először a 19. század elején találkozunk: 1817 májusában közölte elsőként a Tudományos Gyűjtemény Hay Péter 1620-ban kelt végrendeletét, majd a következő évben Drágffy János országbíró 1526 augusztusában, a mohácsi táborban kelt végakaratát. A század közepétől a 20. század fordulójáig a Történelmi Tár közölt száznál is több testamentumot. Tárkány Szűcs Ernő úttörő munkát végzett az 1961-ben megjelent hódmezővásárhelyi végrendeletek forrásközlésével. A témához kapcsolódóan Szende Katalin, Antal Péter, Rácz István, Bene János, Horváth József, Dominkovits Péter és Benda Gyula munkássága mellett az elmúlt években megjelent levéltári forrásközléseket - Gyöngyös, Vác, Nyíregyháza, Jászberény, Kecskemét - kell megemlítenünk.
A MNL Zala Megyei Levéltárában, Zalaegerszeg város régi levéltára iratai között 712 darab írásos végrendelet maradt fenn a 18-19. századból. A gyűjtemény létrejötte Sebők Samu gimnáziumi tanárnak köszönhető, aki 1901-ben kezdte meg a városháza emeletén, faládákban tárolt iratok rendezését. Egy év alatt kutatásra alkalmassá tette az anyagot, létrehozta az ún. Régi levéltár fondját. E fondban kapott helyet a végrendeletek gyűjteménye is. Jelzete: MNL ZML V. 1601.
Kötetünkben 384 dokumentumot teszünk közzé. 1701-ből maradt ránk a legelső testamentum, záró dokumentumunk évszáma a nagy tűzvész éve, 1826.
Oldalszám: 386+379
Kiadási év: 2015