
Nincs termék a kosárban!
Az Ószövetség ún. „deuterokanonikus" könyvei - Tóbiás/Tobit, Judit, 1-2 Makkabeusok, Sirák fia, Salamon bölcsessége, Báruk, Jeremiás levele, Eszter és Dániel kiegészítései - elsőrendű fontosságú információkat szolgáltatnak a Kr. e. két évszázadban élő zsidóság teológiájának, illetve tágabban vett eszmetörténetének és világlátásának megértéséhez. A deuterokanonikus könyvek, jóllehet a Héber Bibliába, és ebből következően a protestáns közösségek Szentírásába nem kerültek be, máig részei a keleti egyházak és a római katolikusság / Ószövetségének; történeti értékük mellett tehát figyelemreméltó az is, ahogy egyes vallási közösségek gondolkodását alakítják.
A Pápai Református Teológiai Akadémia Simeon Kutatóintézete átfogó, nemzetközi kutatóprogramot indított e művek vizsgálatára.
2003. május 22-én, hogy a hazai kutatók számára mintegy előkészületi alkalmat biztosítson nemzetközi konferenciasorozatában való részvételükre, a Simeon Kutatóintézet egy bevezető konferenciát szervezett Pápán, „A deuterokanonikus irodalom alapvető kérdései" munkacímmel. Jelen kötet ennek a konferenciának anyagát adja közre, kiegészítve két vonatkozó, de Pápán el nem hangzott előadással.
Tartalom
Xeravits Géza: Deuterokanonikus könyvek: alapvető kérdések
Kőszeghy Miklós: Milyen messze van Kandahar Jeruzsálemtől?
Fröhlich Ida: Történetírás és történeti legendák a Hasmóneus-korban
Zsengellér József: A deuterokanonikus könyvek hermeneutikája
Bolyki János: Bölcsesség a deuterokanonikus könyvekben
Pecsuk Ottó: A deuterokanonikus bibliai könyvek és a hellenisztikus filozófia
Karasszon István: Két testamentum között: Bölcs 3,1-9
Karasszon István: Eszter könyve a Széptuagintában
Irodalom és rövidítések
Mutatók
Oldalszám: 168
Kiadási év: 2004