Nincs termék a kosárban!

Kovács Teréz: A paraszti gazdálkodás és társadalom átalakulása

Kovács Teréz: A paraszti gazdálkodás és társadalom átalakulása

Cikkszám : S9789634146223
Kiadó:
L' Harmattan Kiadó
Fogyasztói ár2.990 Ft
Ár / COM_VIRTUEMART_UNIT_SYMBOL_darab:

A szerző a paraszti gazdálkodás és társadalom kialakulását és átalakulását kíséri végig négy történelmi - a hűbéri, a kapitalista, a szocialista és az újkapitalista - korszakon keresztül. Kitér a hazai viszonyok régiónkénti különbségeinek elemzésére, valamint a magyar viszonyok európai térben való elhelyezésére.
A könyv a paraszt fogalma alatt a családi munkaszervezetben és a társadalmi kapcsolatokban élő, önálló mezőgazdálkodást folytató, sokoldalú gazdálkodási kultúrával és átfogó gondolkodási horizonttal rendelkező személyt ért. Magyarországon a parasztok alkották a XX. század közepéig a lakosság felét, 1960-ban pedig még mindig az egyharmadát.
Kovács Teréz szerint a teljes kollektivizálás hatalmas csapást mért a parasztságra. Ennek ellenére a szocializmusban még ezután is létezett egy utóparasztnak nevezett társadalmi réteg, amely az 1970-1980-as években felölelte a falusi társadalom többségét. Bár e társadalmi csoport nem volt paraszt a szó hagyományos értelmében, mégis megőrzött abból sok vonást. A rendszerváltás és a mezőgazdaság privatizációja után ismét gyökeres átalakulás zajlott le a mezőgazdaságban, ezért e könyv arra keresi a választ, hogy mi lett ebben a folyamatban azokkal a szokásokkal és habitusokkal, amelyek a parasztságból áthagyományozódtak.
KOVÁCS TERÉZ (1949) szociológus az MTA doktora. Közel három évtizedig dolgozott az MTA Regionális Kutatások Központjában, tanított a Kaposvári Egyetemen, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen és végül a Pécsi Tudományegyetemen ahol két évig a Demográfia és Szociológia PhD iskola vezetője volt, azóta professzor emerita az egyetemen.

 

Oldalszám: 256

Kiadási év: 2020

Ajánljuk még:

Please publish modules in offcanvas position.